Obilježavanje Međunarodnog dana bijelog štapa 15. listopada

Povodom Međunarodnog dana slijepih  ugostili smo bivšeg učenika škole Zlatka  Kuftića iz Udruge slijepih istarske županije i njegovu asistenticu.

Naučili smo kako pravilno pristupiti slijepoj osobi, koje su specifične potrebe i kako funkcioniranju slijepi,te s kojim se problemima susreću.

Znatiželjni učenici samo su redali pitanja, poput :  Može li slijepa osoba upravljati osobnim automobilom? Kako slijepa osoba pliva u moru? Koji je vijek trajanja psa vodiča? Zašto je bolje imati asistenta umjesto psa vodiča?  Kako slijepe osobe igraju pikado? Kako se služiti bijelim štapom ? Da li je lakše slijepim osobama koje su rođene slijepe ili onima koji su prije sljepoće vidjeli?

Sa zanimanjem smo  pogledali pomagala koja su nam gosti donijeli , a kojima se slijepe osobe koriste u svakodnevnom životu,  poput mobitela s tipkovnicom i govornom funkcijom, čitača zaslona s govornom jedinicom,  ručnog/džepnog sata za slijepe osobe,pomagala za pisanje( Brailleov pisaći stroj, brajična tablica i šilo za pisanje,elektronička bilježnica za slijepe, ručni brajični tiskači)  kuhinjskih pomagala( čuvar mlijeka,mjerne žlice, indikatora razine tekućine u posudi), taktilnih mapa,  knjiga i zemljopisnih karata na brajici.

Na kraju smo žmireći zaigrali Briškulu i Čovječe ne ljuti se za slijepe.

Zahvaljujemo gospodinu Kuftiću i njegovoj asistentici na gostovanju , te im želimo puno sreće u daljnjem radu.

Tekst: Tatjana Haler, učiteljica RN u produženom boravku

objavio: Iva Percan   datum: 19. 10. 2021.